BAYOSB; YENİ NESİL YEŞİL OSB


BAYOSB; YENİ NESİL YEŞİL OSB

     BAYOSB Yön. Krl. Bşk. İ. Aydın TELSEREN'in, KobiEfor Dergisi Eylül 2017 Sayısı için vermiş olduğu röportaj ve hazırlanan BAYOSB Haber Dosyası;

 

     BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, "Bölge sınırlarımız içerisinde 20 bin m2'lik bir alanda 154/34.5 kV'lik elektrik indirici merkezimizin kesintisiz hizmet sağlaması, 2018 yılı Ocak ayı içerisinde bölgemizde faaliyete girecek olan RM-A doğalgaz istasyonumuz, sınırlarımız içerisinde bulunan BAYOSB Fahrettin Selçik Mesleki Eğitim Merkezimiz gibi katılımcı odaklı tesislerle bölge katılımcılarının daima yanındayız. Hizmet anlayışımız gereği her biri alanında uzman kadromuzla biz bir aileyiz ve yatırımcılarımızı BAYOSB ailesine katılmaları için bekliyoruz" diyor.

   

     "BAYOSB, Türkiye'nin incisi İzmir'in parlayan yıldızı olmaya aday bir Organize Sanayi Bölgesi. Önemli karayolları, otobanlar, demiryolları, havalimanı ve lojistik köy başta olmak üzere hem İzmir hem de Manisa'ya yakınlığıyla elde ettiği lojistik avantaj, BAYOSB'yi bir cazibe merkezi haline getiriyor. Özellikle İzmir'e 40 km mesafede oluşumuzu ve Uluslararası İzmir Fuarı'nın (İzmir Enternasyonel Fuarı-İEF) yatırımcılarımıza tanıdığı iç ve dış pazarda tanıtım avantajlarını da Bölgemiz açısından önemli görüyoruz" diyor. 

 

     Aydın Telseren, Avrupa'daki EKOPARK Endüstri Bölgesi tanımıyla eşleşen bir yeşil OSB olmak üzere planlama yaptıklarını açıklıyor: "Fabrikalarımızın inşaatı aşamasında tüm bina projelerinin su verimliliği, atık bertarafı ve yenilebilir enerjiye uygun şekilde projelendirmesi adına Bölge Müdürlüğü olarak müdahil oluyoruz. Fabrikaların proses sularını verimli kullanmaları için ilk etapta bina projelerinde söz sahibi oluyoruz. Bölgemizdeki her fabrikanın çatısındaki yağmur suyu kendi su deposunda toplanıyor ve bu suyu kendileri kullanıyorlar. Bölgemizde iki farklı su hattımız var: Biri kullanım suyu, biri yangın suyu hattı. Arıtma tesisinden çıkacak suyu bahçe sulamalarında ve yangın suyu hattında kullanmamızı sağlayacak sistemimiz hazır, arıtma tesisimiz tamamlandıktan sonra devreye girecek. Ayrıca tüm fabrika binalarının çatılarında güneş enerjisi kullanılabilecek şekilde statik hesaplarını yaptırıyoruz. Böylece en yakın zamanda güneş enerjili çatı sistemine geçmek isteyen katılımcılar bu konuda ilave bir masraf yapmayacaklar. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın hazırladığı Yeşil OSB projesinin mevzuat çalışmalarında katılımcıyız. Çalışmalar tamamlandığında verilecek teşviklere hazır bir model olmak için çalışıyoruz. Yeşil OSB olma konusunda çalışmalarımızı dile getirdiğimizde bir katılımcımız, tesisine yeşil bina sertifikası aldı. Yeşil binalı, yeşil bir OSB olma yolunda hızla ilerliyoruz."

     

     Telseren, karayolları, havayolu, demiryolu ve deniz yollarının kavşak noktasındaki BAYOSB'nin ve içinde bulunduğu bölgenin çok hızlı gelişime aday olduğunu ve bu gelişmenin kontrollü ve planlı olmasını istediklerini dile getiriyor: "Bu nedenle özellikle son dönemlerde 'Sanayi ve Tarım Vadisi' diye adlandırdığımız projeye de büyük önem veriyoruz. Belkahve'den Turgutlu'ya kadar uzanan, ileride genişletilerek içerisine Salihli ve Manisa Merkez'i de alabilecek olan alana hitap eden proje kapsamında; tarıma elverişli alanların korunması, arazilerin verimli kullanılması, sanayileşmedeki ilerleyişin nitelikli tarım arazilerini kaybetmeden sistemli bir şekilde olması için bölgede tamamlayıcılık ilkesini güçlendirmeyi amaçlıyoruz." Aydın Telseren, Manisa Valisi Mustafa Güvençer himayesinde ilerleyen ve makine kümelenme projesi olan "Makineci Turgutlu'' çalışmaları kapsamında eğitim, sanayi, bürokratlar ve tüm aktörlerle olan paydaşlıklarının sürdüğünü, ayrıca Kemalpaşa'ya üniversite kazandırılması konusunda eğitim dünyası, sanayiciler ve bürokratlarla yapılan çalışmalardaki paydaşlıklarına da büyük önem verdiklerini ifade ediyor. 

 

     BAYOSB, yüksek teknolojili üretimin üssü olmayı hedefliyor BAYOSB yönetimi olarak Bölge'de yer alan yatırımcıları sürekli olarak yüksek teknolojili yatırım yapmaları konusunda yüreklendirdiklerini anlatan Aydın Telseren, Bölge içerisinde yer alan 3 firmanın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ArGe ve tasarım merkezi olma nitelikleriyle tescil edildiğini açıklıyor: "Bölge firmalarımızdan Birim Makina ve Japar Plastik 'Tasarım Merkezi', Aymas Makina ise 'Ar-Ge Merkezi' olarak tescil edildi. Bu tescilin yapılmış olması, firmalarımızın yüksek seviyeli teşviklerden yararlanması konusunda da büyük önem arz ediyor. Bölge firmalarımızdan Dönmez Debriyaj bu yolla 5. Bölge teşviklerinden yararlandı. Biz de bölgemizde yüksek teknolojili ve katmadeğerli üretim yapılmasının gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Amacımız, BAYOSB'nin yüksek teknolojili üretimin üssü olmasıdır. Bu hedefle hareket eden tüm yatırımcıları bölgemize bekliyoruz." 

 

Haber Dosyası İçin; http://www.medyatakip.com/medya_sistem/yb_kupurgoster.php?gnosif=Pm3fL6NkSEbdXjbV-d0iFA..&mnosif=RtfjaKXLdwY.&st=2&marka=112581