3. Mesleki Teknik Eğitim Zirvesi Sivas` ta Gerçekleştirildi


3. Mesleki Teknik Eğitim Zirvesi Sivas` ta Gerçekleştirildi

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından organize edilen 3. Mesleki Teknik Eğitim Zirvesi Sivas’ ta, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye’nin 80 şehrinde yer alan OSB Başkanları ve yöneticilerinin yanı sıra, eğitim camiası ve iş dünyasından pek çok ismin katıldı.

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz meslek eğitiminin memleket meselesi olduğunu söyledi. Mesleki eğitimin ülkenin hedeflerine ulaşması için şart olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Mutlaka mesleki eğitim olacak ama nitelikli olacak. Ülkenin sürdürülebilir kalkınması için de olması için mesleki eğitim olmazsa olmaz” dedi.


Her gencin bileğine, ‘en az bir tane altın bilezik’ takmak gerektiğinin altını çizen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Bu da ancak mesleki eğitimle, meslek okullarıyla ve teknik kolejlerle mümkün olabilir. Bizim bu noktada en temel çabamız, ‘zekayı ürüne dönüştürmek’ olmalıdır. Mesleki eğitimin toplumsal algısını düzeltecek her türlü düzenlemeyi, vakit kaybetmeden hayata geçirmeliyiz. Okul ve sanayi işbirliğinin kanallarını sonuna kadar açık tutmalıyız” ifadelerini kullandı.